דבר המנהל, שי שטרן, לשנת הלימודים תשפ"ב

התיכון ע"ש אוסטרובסקי, בית חינוך בעל מסורת מפוארת של הצלחה במגוון רחב של תחומים פותח את שנת הלימודים ה-63 להיווסדו בברכת הצלחה לכל תלמידינו, ותיקים וחדשים כאחד.

אין זו שנה רגילה, זו שנה שנפתחת בצל מגבלות הקורונה ואנו עושים ונעשה כמיטב יכולתנו לשמור על בריאות הבאים בשערינו, לפני כל דבר אחר. המורים, הצוות המנהלי, התלמידים וגם ההורים, יידרשו השנה לביצוע ההתאמות הנדרשות וכל זאת תוך שימור המורשת המפוארת של בית הספר.

במהלך החודשים האחרונים קיימנו בבית הספר תהליך חשיבה אסטרטגי והצבנו לעצמנו 7 יעדים בתחומים הפדגוגיים והחברתיים-ערכיים לשנים הקרובות. בשנה הקרובה נתנסה ונצעד יחד, כלל קהילת בית הספר, לעבר מימוש היעדים ואזכיר חלק מהם:

  • התאמת תוכניות הלימודים בבית הספר למיומנויות המרכזיות הנדרשות במאה ה – 21 ובינהן, למידה במכוונות עצמית, תקשורת בין אישית, שיתוף פעולה, חשיבה ביקורתית ויצירתיות.
  • נרענן תפיסות ונבצע התאמות בשיטות ההוראה, הלמידה וההערכה, לקרוב ולרחוק ונתאים אותן לצרכים שלכם, התלמידים. נצמצם את ההערכה הכמותית ונגביר את ההערכה המעצבת.
  • נפעל להגברת תחושת השייכות, לחיזוק החוסן האישי אחרי שנתיים של קורונה, ונחדד לתלמידים את האחריות האישית המוטלת עליהם ללמידה עצמית, כזו המבוססת על הנחייה וליווי ולא על הוראה והקנייה פרונטלית.

אני בטוח שגם אתם, תלמידי בית הספר, בין אם זוהי שנתכם הראשונה כאן, ובין אם אתם כבר "ותיקים", בני שנה או שנתיים, נרגשים ואולי קצת חוששים מהלא נודע. זה טבעי וזה נורמאלי. אנו נעשה כל שלאל ידינו על מנת לייצר יציבות בתוך אי היציבות וודאות בתוך אי הודאות. השנה תלווה בתנודתיות אולם למדנו להתמודד עם המצב וננהל את צעדינו בתבונה לצידה של מגיפת הקורונה.

אני קורא לכם לעצום מידי פעם את העיניים. הרבה פעמים יגידו לכם שאנשים אמיצים מסתכלים למציאות בעיניים פקוחות, אבל זה לא נכון: אנשים אמיצים עוצמים עיניים ומדמיינים איך לשנות את המציאות.

הרצל עשה את זה (אתם כבר יודעים מי זה), ג'יי. קיי רולינג עשתה את זה (אני מקווה שאתם יודעים מי זו) ואפילו ליידי גאגא עשתה את זה (גם כאן אני מניח שאתם יודעים מי זו). 

תזכרו שלא כל מי שאומר לכם לפקוח עיניים רוצה להעיר אתכם – לפעמים הוא סתם מפריע לכם לחלום.

אני שי, נשוי ואבא לשלושה ילדים. השתחררתי מצה"ל לפני כשבע שנים, אחרי 28 שנות שירות בדרגת אלוף משנה. בתפקיד האחרון הייתי סגן דובר צה"ל ולפני כן שירתתי למעלה מ – 20 שנה ביחידת המודיעין 8200. מאז שחרורי מצה"ל אני עוסק בחינוך. בחרתי במשימת החינוך כמשימת חיי הבאה.

המסע המשותף שלנו באוסטרובסקי יבוסס על מסד ערכי מוצק שידרוש מכם תלמידי בית הספר, בראש ובראשונה, להיות בני אדם, ולתת כבוד לעצמכם, לחבריכם, להוריכם, לצוות החינוכי ובכלל, כי "דרך ארץ, קדמה לתורה".

המסלול שכל אחד מכם עובר או יעבור כאן בתיכון, יוביל אותו למימוש עצמי מיטבי, תוך שאנו נעניק לכם כלים ופרקטיקות שיאפשרו לכם להיות בני אדם טובים יותר לעצמכם ואזרחים טובים למדינתנו.

במשך השנה אפגוש את כולכם במסגרות כיתתיות וקבוצתיות במטרה להכיר אתכם ואת הצרכים שלכם בצורה טובה יותר. בראייתי התוצאה הסופית חשובה, אך לא פחות מכך חשובה הדרך. אנו נפעל לעצב את הדרך ביחד, בשיתוף פעולה אתכם, מתוך הבנת האחריות המוטלת על כולנו.

מצפה לנו שנה מאתגרת, מעניינת, עם תוכניות חדשות ותכנים חדשים הרלוונטיים לחיינו כבני אנוש בכלל וכאזרחי מדינת ישראל בפרט. אין לי ספק שלכל אחד מכם תהיה ההזדמנות להביא לידי ביטוי את היכולות שלו, לחלום ולהגשים את החלומות שלו.

אוכלוסיית התלמידים בבית הספר מגוונת מאד ומכילה תלמידים עולים חדשים, לצד צברים ילידי הארץ, כיתות מחוננים לצד כיתות אתגר ומב"ר, כיתות נחשון לצד כיתות הטרוגניות עיוניות רגילות. נפעל לקירוב וחיבור חברתי וערכי, תוך מתן מענה לימודי ורגשי שיאפשר לכל תלמיד וקבוצה להביא את היכולות לידי ביטוי.

תיכון אוסטרובסקי ייחודי בעשייתו. הוא קולט מידי שנה את אוכלוסיית העולים החדשים ומקבל בשעריו את הילדים המחוננים לכיתה על אזורית. בית הספר מצליח בתוך ההטרוגניות המופלאה הזו לשמור על רמת הישגים יוצאת דופן של למעלה מ – 97% זכאות לבגרות בעשור האחרון. המאמץ המושקע על ידי צוות המחנכים, המורים המקצועיים, הסייעות, בנות השירות וכלל צוות בית הספר, לא יסולא בפז. השנה המאמץ הזה הוביל להכרה מוחשית ולקבלת "תגמול דיפרנציאלי" ברמה 1, מענק אישי שכל מורה קיבל על ההשקעה הגדולה. נמשיך בכך, תוך שילוב פעילות חברתית – ערכית ומשמעותית.

אני מצפה לראות אתכם מגיעים כל בוקר עם חיוך, סקרנים להרחיב את הדעת והמחשבה. קחו אחריות אישית, תתאמצו, ההצלחה שלכם תלויה קודם כל בכם. העתיד שלכם מתחיל בהווה בכל יום מחדש.

אני והצוות כולו, מצפים מכם לקרוא את אמנת אורחות החיים של בית הספר, המפרטת את כללי ההתנהלות וההתנהגות בו. תידרשו לכבד את כללי ההתנהגות המפורטים ולהקפיד על ביצוע ההנחיות בתחומים השונים. אנו מתכוונים להקפיד על הכללים!!!

חשוב לנו מאד שתרגישו שייכות לבית הספר ושהוא יהווה עבורכם בית חם. תקבלו מאיתנו את כל התמיכה הנדרשת על מנת שתגיעו להגשמה עצמית מקסימאלית. אני נמצא כאן בשבילכם ואתם מוזמנים לפנות אלי בכל צורך, לאחר שמיציתם את הטיפול מול המורים, המחנכים, היועצות ורכזות השכבה שלכם. הציפיות שלי ושל כל הצוות החינוכי מכולכם, גבוהות מאד בכלל התחומים – הלימודי, ההתנהגותי והחברתי.

אני מאחל לכולנו שפתיחת השנה תאיר לכל אחד מאיתנו את דרכו שלו, לאורך כל השנה, ושהדרכים של כולנו יתחברו לדרך אחת של התחדשות, תנופה, צמיחה, יצירה, פריחה, בריאות, חיוניות והצלחה.

שנת לימודים מוצלחת, פוריה, מעניינת ומקדמת. תודה רבה ושנה טובה לכולכם.


שי שטרן

מנהל בית הספר                 

כניסה למערכת
שינוי גודל גופנים
ניגודיות